Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /var/www/vhosts/celikkonstruksiyonizmir.com/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 673 Çelik Konstrüksiyon Yapı - SNK ÇELİK KONSTRÜKSİYON

Çelik Konstrüksiyon Yapı

Çelik Konstrüksiyon Yapı

Yaşam alanlarında ve çalışma yerlerinde en önemli konu güvenlik, yalıtım gibi konularda, en üst verimin alınmasıdır. Bu amaçla alınan pek çok önlem, yapılan uygulama söz konusudur. Bu uygulamalardan en etkili olan yöntem, çelik konstrüksiyon yapı kullanmaktır.

Çelik konstrüksiyonlu yapılar, binalara depreme karşı dayanıklılık, ses ve ısı izolasyonu, yıldırım gibi doğa olaylarının yoğun görüldüğü yerlerde de yıldırım düşme riskini azaltmaktadır. Bu nedenle söz konusu yapılar, başta deprem kuşağı ülkeleri olmak üzere dünyada pek çok yerde kullanılmaktadır.

Çelik Konstrüksiyonlu Yapılarda Depreme Dayanıklılık

Çelik konstrüksiyon yapı, özellikle depreme karşı dayanıklılığı ile bilinmektedir. Bu dayanıklılık, üç unsurun birleşmesiyle meydana gelmektedir. Bunlar hafiflik, homojenlik ve esneklik olmaktadır.

  • Bilindiği üzere hafif olarak tasarlanan yapılar, depremlerde daha az hasar almaktadır. Bu nedenle bu yapılar, hafif bir şekilde tasarlanarak, depreme karşı dayanıklı hale getirilmektedir.
  • Beton binalar, sık sık homojen olmayan bir yapıda olmaktadır. Bu nedenle söz konusu yapıların depremlerden daha çok hasar aldığı, her zaman görülmektedir. Ancak homojen olan yapı malzemeleri, daha dayanıklı olmaktadır. Bu konuda çelik, homojen yapıda olduğu ve sadece çelikten meydana geldiği için, depremlere karşı daha dirençli olmaktadır.
  • Betonarme binalar, esnek değildir. Bu nedenle bir deprem esnasında esneme özelliği olmadığı için, kolayca yıkılabilmekte, zarar görebilmektedir. Bu nedenle çelik konstrüksiyon yapı, depremde esneyerek, mümkün olduğunca az zarar görebilmesi adına tasarlanmaktadır.

Tüm bu özelliklerin birleştirilmesiyle, bu yapılar depremlere karşı daha dirençli bir yapıda olmaktadır. Bu nedenle deprem olma riski yüksek olan yerlerde bu tür yapıların tercih edilmesi, olası can ve mal kayıplarını azaltmakta yardımcı olacaktır.

Isı ve Ses Yalıtımı

Çelik konstrüksiyon kullanılarak yapılan binalarda, hem içeriden hem de dışarıdan ses izolasyonu sağlanmaktadır. Bu nedenle içeriden dışarıya ses gitmemektedir. Bu, özellikle çalışma yerlerinde, dış ortamlardan gelen rahatsızlık verici sesleri engellediği için oldukça avantajlı bir özelliktir. Isı yalıtımı da sağlamakta olan yapılar, binaları kışın sıcak, yazın serin tutma konusunda yardımcı olarak, enerji tasarrufu konusunda destek olmaktadır.

Contact us

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm sorularınızı iş günlerinde 24 saat içinde cevaplamaya çalışıyoruz.
    Call Now ButtonHemen Teklif Al