Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /var/www/vhosts/celikkonstruksiyonizmir.com/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 673 Çelik Konstrüksiyon Yapılar Prizmatik Yapılar - SNK Çelik

Çelik Konstrüksiyon Yapılar Prizmatik Yapılar

Çelik Konstrüksiyon Yapılar Prizmatik Yapılar

İnşaat sektöründe çelik konstrüksiyonlu yapılar, farklı modellerde yapılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de çelik konstrüksiyon yapılar prizmatik yapılar olmaktadır. Bu sistemler sadece görünüm olarak prizmatik bir yapı sunmakta olup, tüm özellikleri çelik konstrüksiyonlu yapılar ile aynı özelliklere sahiptir. İmalat konuları da aynı şekilde olmaktadır.

Çelik konstrüksiyon yapılar prizmatik yapılar, binalarda temel olarak dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için tercih edilmektedir. Burada en önemli konular izolasyon ve deprem ile alakalıdır. Özellikle deprem bölgesinde bulunan ülkeler ile fay hatları üzerinde bulunan şehirler, depremler dolayısıyla en çok hasarı görmektedir. Bunlara can kayıpları da maalesef dahil olmaktadır. Bunları mümkün olabildiği kadar azaltmak adına, bu yapıların kullanımı daha çok artmaktadır. Bu yapılar üç madde sayesinde depreme karşı güvenlik sağlamaktadır. Bunlar hafiflik, homojenlik ve esneklik olmaktadır.

  • Esneklik özelliği, binaların deprem esnasında esnemesine olanak sağlayarak, alınan hasarın daha da az olmasına yardımcı olmaktadır. Bu sistem, betonarme yapılarda olmadığı için, beton yapılar esnememekte, depremde daha da fazla hasar almaktadır.
  • Homojenlik, saflığı ifade eden bir kavramdır. Burada çelik, tamamen homojen yapıdadır. Homojen yapı, binalara daha fazla dayanıklılık katan bir özellik olmaktadır.
  • Fizik kanunlarına göre, hafif olarak tasarlanan yapılar, deprem gibi olaylarda daha az zarar almaktadır. Çelik konstrüksiyonlarda da bu fizik kanunundan faydalanılmaktadır.

Tüm bu özellikleriyle nedeniyle Dünyada en başta deprem kuşağındaki ülkeler, bu teknik kullanımını arttırmaktadır. Bunun sebeplerinden bir tanesi de izolasyon ile ilgilidir. Bu yapılar ısı ve ses izolasyonunu, en iyi şekilde yapmaktadır. Bu nedenle enerji tasarrufunun oldukça önemli olduğu günümüzde, bu konuda sarfiyatı azaltarak destek olmaktadır.

Çelik konstrüksiyon yapılar prizmatik yapılar tekniğinde imalat ilk ve en önemli aşamadır. Burada, mekan genişliğine dikkat edilmelidir. Bunun nedeni, üretilmiş olan konstrüksiyonun üretim ve nakliyesi için büyük bir yere ihtiyaç olunmasıdır. Bu yapılar oldukça ağır olduğu için, zeminin de bu ağırlığı kaldırabilecek yapıda olması gerekmektedir. Bu konular ardından, planlama konusu gelmektedir. Burada planlama, dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

 

Contact us

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm sorularınızı iş günlerinde 24 saat içinde cevaplamaya çalışıyoruz.
    Call Now ButtonHemen Teklif Al